Среда, 22.01.2025, 03:26
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Територіальний відділ освіти Комунарського району ДОН ЗМР

Головне меню
Форма входу
Пошук
Календар
«  Январь 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Профорієнтація

 

 

Нормативна база

 

 

Профорієнтаційна робота традиційно займає важливе місце в діяльності школи оскільки вона, з одного боку, забезпечує зв’язок системи освіти з економічною системою країни, з іншого, поєднує сьогодення учнів з їхнім майбутнім, саме тому середня освіта має не тільки забезпечувати предметну підготовку, а й створювати сприятливі умови для професійного самовизначення учнів.

 


Нормативним підґрунтям вирішення зазначеного завдання є:

 

 

Згідно із «Концепцією державної системи професійної орієнтації населення», затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України у 2008р., професійна орієнтація населення визначається як науково обґрунтована система взаємопов’язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізації здатності особи до праці, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір професії або на зміну виду трудової діяльності. У її структурі виділені такі елементи: професійна інформація, професійна консультація, професійний відбір і професійна адаптація.
 

Зважаючи на це положення, професійна орієнтація в старшій школі визначається як система, яка забезпечує ефективне професійне самовизначення учнів з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей, бажань і можливостей та попиту ринку праці у фахівцях. Профорієнтація є безперервним процесом і здійснюється цілеспрямовано на всіх вікових етапах розвитку особистості, починаючи з раннього дитинства, продовжуючись у старшому дошкільному, шкільному і післяшкільному віці.

 

 

Головне

 

 

«Отримай спочатку нормальну професію, а вже потім… » Багато хто з нас чув цю фразу, яка, попри свою маніпулятивність, досі не втратила актуальності. Адже зараз, коли більше половини громадян працездатного віку має вищу освіту, найвищим попитом на ринку праці користуються ті, хто вміє виробляти, будувати, шити, лагодити і куховарити.
 

Професійна освіта (ПО) є невід’ємною складовою системи освіти України. Це комплекс педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками певної професії, розвиток їхньої компетентності та професіоналізму, виховання загальної і фахової культури.


 

Мета професійної освіти:

  • реалізація права громадян на здобуття професії (первинну професійну освіту), а також допрофесійну підготовку, перепідготовку та підвищення їх кваліфікації;
     
  • задоволення потреб економіки країни у кваліфікованих і конкурентоспроможних на ринку праці робітниках;
     
  • сприяння реалізації державної політики зайнятості населення;
     
  • забезпечення умов функціонування і розвитку закладів професійної освіти різних форм власності та підпорядкування.

 

 

Допрофесійна підготовка – здобуття початкових професійних знань, умінь особами, які раніше не мали робітничої професії.
 

Первинна професійна підготовка – здобуття профосвіти особами, які раніше не мали робітничої професії або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.
 

Перепідготовка – професійне навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією робітниками, які здобули первинну професійну підготовку.
 

Підвищення кваліфікації – професійне навчання робітників, що дає можливість розширювати і поглиблювати раніше здобуті професійні знання, уміння і навички на рівні вимог виробництва чи сфери послуг.

 

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території нашої держави на законних підставах, мають рівні права. Обмеження допускаються за медичними та віковими показниками, а також показниками професійної придатності, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, держава надає пріоритетне право вступу та створює умови для якісного навчання в закладах професійної освіти громадянам з особливими освітніми потребами, реалізуючи політику інклюзії в освіті та надання рівних умов для осіб з фізичними та інтелектуальними обмеженнями.

Сучасна система профосвіти України забезпечує здобуття професії, готуючи майбутніх фахівців для вітчизняної промисловості, агропромислового комплексу, будівництва, торгівлі, громадського харчування, сфери послуг, транспорту, житлово-комунального господарства, зв’язку.

Професійна освіта здобувається громадянами в державних і комунальних закладах професійної освіти – безоплатно.

У більшості закладів професійної освіти учні, які не мають повної загальної середньої освіти, мають можливість її здобувати паралельно з отриманням професії. Так, у 2015 році кількість таких учнів складала понад 61% від загальної кількості учнів. Відповідно, вони можуть складати ЗНО разом з однолітками та, за бажанням, вступати до ВНЗ.

 

 

Професійні навчальні заклади м. Запоріжжя

 

Запорізьке вище професійне училище, вул. Заводська, 9

Запорізьке вище професійне училище моди і стилю, вул. Шкільна, 3

Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник», вул. Панфьорова, 14 

Запорізьке машинобудівне вище професійне училище, вул. Виробнича, 15 

Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти, вул. Козака Бабури, 6 

Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти, вул. Перспективна, 2Б 

Запорізький правобережний професійний ліцей, вул. Вишневського, 2

Запорізький професійний ліцей автотранспорту, вул. Волгоградська, 9 

Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту, вул. Семафорна, 1 

Запорізький професійний ліцей сервісу, вул. Космічна, 129

Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей, вул. Благовіщенська, 45

Запорізький центр професійно-технічної освіти водного транспорту, вул. Глісерна, 24а


 

Корисні посилання
 

МОН України

Платформа державної служби зайнятості з профорієнтації та розвитку кар’єри

Запорізький центр зайнятості

Профорієнтація у школі

Методичні рекомендації з профорієнтації у школі